nors yra daug žmonių jautrių vilnai, medicinos ekspertai sutaria, jog tikroji alergija vilnai yra reta. kai kurie žmonės skundžiasi esantys alergiški vilnai, tačiau jų oda yra tiesiog jautri. vilna yra atspari bakterijoms, purvui ir pelėsiui, kurie gali sukelti alergines reakcijas. žmonės, jautrūs chemikalams taip pat gali miegoti vilnos pataluose, jei ji nėra chemiškai apdorota.

kūnas reaguoja į chemikalus, naudotus apdirbant vilną

dauguma žmonių, kurie mano esantys alergiški vilnai, iš tiesų reaguoja į produktus, likusius po “komercinio” vilnos apdorojimo. abrazyviniai plovikliai, sieros rūgštis, apdirbimas chloru, ugnies repelentais, insekticidais ir kitais agresyviais chemikalais pažeidžia vilnos plauko struktūrą ir pašalina natūralias vertingąsias vilnos savybes. chemiškai apdorota vilna įgauna komercijai reikalingus ypatumus, tačiau gali sukelti alergines reakcijas jautriems žmonėms.

natūraliai apdirbta vilna — nepalanki terpė dulkių erkutėms

nors alergija vilnai ir yra reta, dauguma žmonių vilnos vengia dėl alergijos dulkių erkutėms. ilgą laiką vilna buvo nerekomenduojama alergiškiems žmonėms, tačiau šiuo metu vis dažniau skelbiama, jog vilna yra savaime hipoalergiška.

dulkių erkutės dauginasi tam tikrose sąlygose. joms išgyventi reikalinga drėgmė, jos nepakelia didelio šalčio ar karščio. tuo tarpu natūraliai apdirbta vilna gali sugerti ~40% savo svorio drėgmės ir išlikti sausa, ji sukuria sausą mikroklimatą, o pačios erkutės vilna neminta. taigi natūrali vilna yra netinkama terpė dulkių erkutėms veistis. taip pat, natūralus lanolinas veikia kaip repelentas, atbaidantis erkutes.

vilnos specialistai turėjo teoriją, jog vilna turėtų būti nepalanki dulkių erkutėms, tačiau moksliškai tai nebuvo įrodyta. Allergy UK (nacionalinė labdaros organizacija, remianti alergiškus Didžiosios Britanijos žmones) inicijuota mokslininkų komanda tyrė vilnos ir sintetinio audinio mėginius, kaip dulkių erkučių ir pelėsio/grybelio gyvavimo vietą. po šešių testavimo savaičių buvo ištirta, jog vilnoje dulkių erkučių ir alergiją sukeliančių jų šalinimo produktų nerasta, o pelėsio ir grybelio pėdsakai — 99% mažesni.

bet kuriuo atveju, visuose pataluose yra dulkių ir jų išvengti neįmanoma, todėl alergiškiems žmonėms rekomenduojama keisti senus patalus ir nepamiršti jų atnaujinti, o vilnos patalus dažniau vėdinti.


šaltiniai:

http://www.organic.org/articles/showarticle/article-204;

http://allergysymptomsx.com/wool-allergy.php;

http://www.allergybuyersclub.com/hypoallergenic-bed-dust-mite-cover-guide.html;

http://www.thewoolroom.com/.


Kiti Įrašai