ar savo namuose turite patalynės, kuri skirta skirtingiems sezonams arba naudojama tik svečiams atvykus? tokiai patalynei svarbu rasti tinkamą laikymo vietą. prieš pradedant tvarkytis, rekomenduojame įvertinti patalynės, kurią turite, kiekį ir poreikį. pirma atskirkite antklodes – pagal sezonus, pagal dydį ar pagal naudojimą (galbūt naudojate tik svečiams atvykus). pagal turimas pagalves ir antklodes atrinkite jų dydžio užvalkalus, pagal turimas lovas parinkite paklodes ir atsikratykite nebenaudojamų patalų.

prieš atidėdami – viską išvalykite

prieš atidedant patalus kitam sezonui arba svečių atvykimui, juos būtina išplauti. kad užvalkalai išliktų švelnūs, skalbkite juos švelniu („delicate“) režimu šaltame vandenyje. karštas vanduo laikui bėgant gali sugadinti, deformuoti, sutraukti audinius. skalbimas švelniu režimus yra panašu į audinio masažavimą viso skalbimo metu. be to, greitasis režimas yra tarsi paviršinis valymas, priešingai nei lėtasis, kuris eina kiaurai per audinį. užvalkalus skalbkite naudodami mažiau skalbiklio nei nurodyta ant pakuotės – naudojant per didelį muilo kiekį jis kaupsis audiniuose ir audiniai taps kieti. užvalkalus skalbkite skalbyklės būgną užpildydami tik pusiau, taip liks vietos audiniui išsipurenti. jei būgnas bus perpildytas, skalbinius iš skalbyklės išimsite susisukusius tarsi po uragano. kad audinių raukšlės būtų lengvai išlyginamos, užvalkalus išimkite iš džiovyklės truputį anksčiau nei džiovinimo režimas pasibaigs – užvalkalai vis dar bus truputį drėgni ir lankstūs. išėmę užvalkalus, išlyginkite raukšles ir pervilkite patalus arba naudokite vėliau – kai tik jums jų prireiks, jie bus paruošti.

lininių užvalkalų skalbimas

lininius audinius pirmą kartą skalbti rekomenduojame vėsiame 30°c temperatūros vandenyje atskirai nuo kitų skalbinių, naudojant skalbiklį, kurio sudėtyje nėra balinančių komponentų; chloro turintys balikliai nerekomenduojami, nes jie gali sugadinti audinio struktūrą. pakartotinio skalbimo metu galima skalbti kartu su panašių spalvų audiniais.

skalbti rekomenduojama muilu ar švelniais skalbikliais dideliame kiekyje vandens, nes lininiai gaminiai labia gerai sugeria drėgmę, lininis gaminys turi judėti laisvai. jeigu skalbimui naudojamas vanduo yra kalkėtas (kietas), siūlome pridėti minkštiklio, ypač skalbiant tamsesnius audinius. tiek skalbiant mašina, tiek rankomis lininiai gaminiai turi būti kruopščiai išskalauti.

skalbkite rankomis ar skalbimo mašinoje, pasirinkę linui tinkamą programą. lino-vilnos sudėties gaminius skalbkite “vilnos” režimu ne karštesniame nei 40°c temperatūros vandenyje.

džiovinti galima džiovinimo mašinoje taip pat ir natūraliu būdu. po skalbimo linas bus susiglamžęs, tad išskalbtą ir nestipriai nugręžtą audinį reikia tinkamai pakabinti, kad džiūdamas dar labiau nesusiglamžytų. kadangi linas itin gerai džiūsta, svarbu jį laiku nudžiauti ir neleisti perdžiūti, kitaip bus labai sunku išlyginti. lininius audinius geriausia lyginti tuomet, kai jie dar šiek tiek drėgni: visų pirma – geriau išsilygins, o ir papildomai drėkinti lyginant nebeteks. rekomenduojama lyginti iš blogosios audinio pusės, taip apsaugant lino paviršių nuo glotnumo, blizgumo ir spalvos blukimo. raukšlėms išlyginti naudokite karštą laidynę (3 taškeliai) su garais. po lyginimo lininius gaminius palikite truputį drėgnus ir pakabinkite vėsioje, sausoje ir gerai vėdinamoje patalpoje, kad pilnai išdžiūtų.

antklodžių, pagalvių ir panašių patalų valymas

antklodė ar panašūs patalai, kurie neturėtų būti valomi dažnai, jei ir neatrodo nešvarūs, vis vien turėtų būti tinkamai išvalyti ir išdžiovinti prieš padedant kitam sezonui. aliejų, kurie galėjo būti naudojami, mikrodalelės nėra pastebimos patalynėje, tačiau po tam tikro laiko gali išblukinti audinį. dar blogiau – pataluose yra negyvų odos ląstelių liekanų ir mikroskopinio dydžio maisto dalelių, kurios gali traukti vabzdžius. tad prieš atidėdami laikymui, įsitikinkite, kad visi sezoniniai patalai yra švarutėliai.

prieš skalbdami antklodes ir panašius patalus, atsižvelkite į priežiūros rekomendacijas etiketėje. net jei etiketėje nurodoma, kad skalbti galima namų sąlygomis, didelių antklodžių ir užtiesalų skalbimas gali būti sudėtingas, nes dauguma skalbimo mašinų nėra pakankamai didelės, be to, didelių gaminių džiovinimas užima daug laiko, todėl rekomenduojame šiuos darbus patikėti profesionalams – patikimai valyklai, taip būsite užtikrinti, kad gaminiai bus kruopščiai išvalyti ir atgausite juos puikios būklės.

tačiau jei jūsų antklodės ar panašūs patalai yra pagaminti be chemijos, nerekomenduojame naudoti cheminio valymo. tokių patalų pagrindinis valymo būdas – vėdinimas. vilnos gaminius patartina vėdinti šaltame ore žiemą ar saulės spinduliuose vasarą, svarbiausia – sausame ore – kelis kartus per metus. “labos nakties” vilnonių gaminių etiketėse rasite priežiūros ženklus, kurie nurodo, kad patalų skalbti negalima. senovėje, prireikus, moterys skalbdavo vilnos gaminius: drungnu vandeniu, natūraliu muilu švelniai netrinant. išskalavus švelniai nuspausdavo ir patiesdavo horizontaliai šiltoje aplinkoje. jeigu teko naudoti naminių vilnų mezginius, žinote, kad nuo karšto vandens, nuo ilgo mirkymo ir neatsargaus maigymo vilna sušoka, todėl su natūraliai apdorota vilna reikia elgtis atsargiai.

išsirinkite tinkamą ir jums patogią daiktų laikymo vietą

sezoninės patalynės laikymui svarbu yra tai, kad būtų neprieinama parazitams, daiktai nedrėgtų, nebūtų sugadinti, neįgautų kvapo ir nesusiteptų. patalynę visuomet laikykite namo viduje, nelaikykite šių daiktų už namo ribų – lauko sandėliuke ar juolab garaže, nes čia daiktai lengviau prieinami vabzdžiams. o kad išvengtumėte pelėsio, laikykite patalynę vėsioje sausoje vietoje.

geriausia vieta laikyti sezoninę patalynę – tai drobinė spinta. drobinėje spintoje audiniai gerai vėdinasi ir joje telpa daug daiktų. tačiau, jei neįvesite daiktų laikymo sistemos, gali tekti ilgiau ieškoti jums reikiamo dydžio užvalkalų ar patalynės. pakabinama medžiaginė lentyna – vienas iš būdų įvesti tvarką erdvioje spintoje. lentynėlėse užvalkalus sudėkite pagal jų dydžius, pagal lovos dydžius arba kambarius (pvz., sofai-lovai skirta patalynė, vaikų kambariui skirti užvalkalai ar pan.). drobinės spintos lentynose galima sudėti dėžes, ant kurių galima užrašyti, kokiam kambariui ar kokiai lovai skirta patalynė, užvalkalai. taip bus įvesta tvarka spintoje ir galimybė dėžę nusinešti į kambarį, kuriame keisite patalynę.

daiktus patogu laikyti po lova. jei po jūsų lova yra įrengi stalčiai arba erdvi dėžė daiktams, tuomet tai puiki vieta laikyti patalus ir užvalkalus. didysis privalumas – kad švarūs patalai bus šalia tuomet, kai reikės pervilkti patalynę. dėžėje ar stalčiuose po lova bus pakankamai vietos ir užvalkalams, ir antklodėms su pagalvėmis. užvalkalus galima laikyti dėželėse be dangčių arba atskirti specialiomis pertvarėlėmis.

net jei jūsų lova neturi anksčiau minėtų stalčių, patalus vis viena galima laikyti po lova – sudedant juos į dėžes daiktams. išsirinkite dėžes, kurios tiktų prie jūsų kambario interjero, būtų tinkamo aukščio – tilptų po lova, ir sudėkite patalus. privalumas tas, kad pasikeitus aplinkybėms, dėžes galima išnešti ar perstatyti.

o gal jums paprasčiau patalus atskirti pagal kambarius, kuriuose jie naudojami? tuomet pirmiausia jums reikėtų sudėti pagal tai, kurie patalai kam skirti: pagrindinio miegamojo patalai, vaikų kambario patalai, svečių kambario ar sofos-lovos dydžio patalai ir pan. tuomet patalų laikymui pasirinkite vietą – tai gali būti vienas iš komodos stalčių, drabužinės ar indaujos lentyna, suoliukas ar fotelis su daiktadėže turi dvi funkcijas – pritaikyta sėdėjimui ir daiktų laikymui, arba sudėkite viską į anksčiau minėtas dėžes daiktams ir laikykite pasirinktuose kambariuose.

arba yra dar viena išeitis – sudėkite visus kito sezono patalus į dėžes ir perduokite daiktų laikymo įmonei – tokia paslauga jau yra ir lietuvoje.

dar keli patarimai

tikėtina, kad jūsų turimi užvalkalų komplektai yra skirtingų spalvų ar tekstūrų, tad vienas paprasčiausių būdų, kad vieno derinio komplektas visada būtų kartu, yra sulankstyti užvalkalus ir sudėti juos tos pačios spalvos ar tekstūros pagalvių užvalkalus. akimirksniu pamatysite sau reikiamą komplektą ir mažiau tikėtina, kad patalynė pasimes.

medvilniniai patalynės maišai saugo daiktus nuo drėgmės ir dulkių, tačiau laikant natūralių audinių gaminius, pvz., vilnonius, būtina pasirūpinti oro judėjimu, vėdinimu. patalynės maiše galite laikyti skirtingo dydžio patalus, tik nepamirškite, kad sunkesnieji turi būti laikomi dugne, taip pakuotė neišvirs, jei bus laikoma viršutinėse lentynose, antresolėse.

antklodės yra sunkios ir ne visada lengvai telpa į stalčių ar lentyną. sintetinėms ar medvilnės antklodėms ir pagalvėms galite naudoti vakuumo maišus. tai hermetiškas plastiko maišas, užsegamas sandariu užtrauktuku ir suspaudžiamas ištraukiant orą. tai labai praktiškas būdas, tačiau jis nėra tinkamas vilnos, plunksnų užpildo antklodėms ar antklodėms, kurios gali būti lengvai pažeidžiamos.

ar žinote, kas yra naftalino kamuoliukai? nenaudokite jų, šie kamuoliukai smirda, gali sukelti alergines reakcijas ir retai yra būtini šių laikų izoliuotuose namuose. jei jūs sezoninę patalynę laikote namo viduje, jums nereikia šių kamuoliukų. jei jūs nerimaujate dėl vabzdžių, patalynėje laikykite kedro medienos, kedras atbaido vabalus ir išlaiko gaivumą.

atminkite, patalynė yra linkusi sugerti kvapus, kedro, baldų medžiagos, plastikinių dėžių daiktams laikyti ar kt. kvapus – tad vietą ir daiktus patalams laikyti rinkitės kruopščiai ir atsakingai.


šaltiniai:

https://www.overstock.com/guides/best-ways-to-store-bedding

https://makespace.com/blog/posts/how-to-clean-and-store-bedding/

https://www.familyhandyman.com/storage-organization/how-to-store-seasonal-bedding/

https://www.linodovanos.lt/lino-prieziura


Kiti Įrašai